„NEDÁ SE“

Milan Sýkora zná situace, které si většinou ani nedovedeme představit. Protiprávní zbavení způsobilosti k právním úkonům, nedobrovolné uvěznění na psychiatrii, násilné podávání psychofarmak injekcemi, nevratné poškození zdraví. Milan se však domohl spravedlnosti a uznání svých lidských práv.

Česká republika je v mezinárodním ohledu na špičce v počtu lidí bez způsobilosti k právním úkonům v porovnání s celkovým počtem obyvatel. Člověk, kterému byla odebrána způsobilost k právním úkonům, nemůže rozhodovat sám za sebe, a jeho osud je tak v rukou jeho opatrovníka, kterým se klidně může stát i neznámý úředník. Jedním z 26 tisíc lidí zbavených způsobilosti k právním úkonům v Česku se stal i Milan Sýkora, jehož vyprávění převážně připomíná zlý sen.

 

Nevědomky zbaven "svéprávnosti"

Milan Sýkora byl v posledních letech soudem dvakrát zbaven způsobilosti k právním úkonům, a to na základě stejného znaleckého posudku. Psychiatrička Holanová se kvůli vypracování posudku nepotřebovala setkat s panem Sýkorou a navíc doporučila, že o zahájení řízení ani rozhodnutí nemusí být Milan Sýkora vůbec informován. Tak se jeho opatrovníkem stal brněnský magistrát. „Nic jsem nevěděl, ničemu jsem nebyl přítomen, nic jsem ani nemohl ovlivnit, oni mne naprosto pominuli," vzpomíná Milan, jak se o zbavení své způsobilosti náhodou dozvěděl od svých známých. O spravedlivém procesu nemohla být vůbec řeč.

Obě rozhodnutí o zbavení způsobilosti k právním úkonům však Milan Sýkora zvrátil odvoláním se ke krajskému soudu, který mu dal zapravdu. Naneštěstí byl však v průběhu protiprávního zbavení způsobilosti proti své vůli hospitalizován v psychiatrické léčebně. Milan s uvězněním nesouhlasil, jeho soudem ustanovený opatrovník, brněnský magistrát, však souhlas ihned dodal.

Hrůzné zacházení v léčebně

V léčebně Milanovi podávali psychofarmaka, která mu však poškozovala a nakonec i nevratně poškodila zrak a sluch. „Když jsem léky odmítnul, přivázali mne na postel a léky mi podávali násilím injekčně,“ popisuje Milan pozici sebe jako pacienta v brněnské léčebně. V důsledku „léčby“ psychofarmaky musel nakonec Milan podstoupit trojnásobný chirurgický zákrok. „Lékaři, kteří jej prováděli, kroutili hlavou, jak je něco takového vůbec možné,“ dodává Milan.

 „Lidem zbaveným způsobilosti málokdo věří, co říkají, a kde se pacientům nevěří, tam se vše snadno ututlá,“ upozorňuje Milan. „Mocenská složka je tam tolik drtivá, že se pacienti vůbec neodvažují zařízení kritizovat,“ mluví Milan o strachu, který léčebna ve svých klientech může vyvolávat.

Rozhodl se bránit a uspěl

S praktikami soudu a léčebny se však Milan Sýkora nechtěl smířit. „Když do toho nebude nikdo vrtat, bude jim to pořád procházet,“ říká Milan. Od roku 2005 se snažil skrze české soudy upozorňovat na porušování práv českých obyvatel. Pokud se opatrovník o člověka mu svěřeného nezajímá tak, jak se to přihodilo Milanovi, pak je tento člověk zcela zbaven možnosti ovlivnit svůj osud a nikdo na jeho názor nehledí, ať už se jedná o soud, nebo psychiatrickou léčebnu.

Spravedlnosti se Milan domohl až u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který konstatoval, že byla pošlapána jeho základní lidská práva. „Člověk se nesmí nechat odradit a musí vydržet, to je začátek nápravy věcí,“ vítá nalezení spravedlnosti Milan. „Lidé se nemusí bát, protože dosáhnout spravedlnosti je možné,“ dodává i Milanova žena Zdeňka.

Rozsudek štrasburského soudu je důležitý, Milan však nehodlá usnout na vavřínech. „Většina lidí si řekne, že se to týká nějakých blbečků a že není třeba se tím zabývat,“ upozorňuje na předsudky vůči lidem zbavených způsobilosti k právním úkonům. „Jestli bude člověk nakonec úspěšný, nebo nebude, těžko říct. Důležitější je ale vůle stát na správné straně, snažit se o správnou věc,“ uzavírá Milan.

Převzato z webových stránek Ligy lidských práv:  http://llp.cz

Více k případu: http://llp.cz/2012/11/strasbursky-soud-i-clovek-pod-opatrovnictvim-muze-nesouhlasit-se-svou-hospitalizaci/