Článek 19 Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením. Státy, které jsou smluvní stranou této úmluvy, uznávají rovné právo všech osob se zdravotním postižením žít v rámci společenství, s možnostmi volby na rovnoprávném základě s ostatními, a přijmou účinná a odpovídající opatření, aby osobám se zdravotním postižením usnadnily plné užívání tohoto práva a jejich plné začlenění a zapojení do společnosti, mimo jiné tím, že zajistí, aby:

  • a)osoby se zdravotním postižením měly možnost si zvolit, na rovnoprávném základě s ostatními, místo pobytu, kde a s kým budou žít a nebyly nuceny žít ve specifickém prostředí.
  • b)osoby se zdravotním postižením měly přístup ke službám poskytovaným v domácím prostředí, rezidenčním službám a dalším podpůrným komunitním 13 službám, včetně osobní asistence, která je nezbytná pro nezávislý způsob života a začlenění do společnosti a zabraňuje izolaci nebo segregaci.
  • c)komunitní služby a zařízení určená široké veřejnosti byly přístupné, na rovnoprávném základě s ostatními, i osobám se zdravotním postižením a braly v úvahu jejich potřeby.

Cílem projektu je destigmatizace lidí s duševním onemocněním prostřednictvím realizace osvětových aktivit, které pozitivně podpoří vnímání transformace psychiatrické péče ze strany odborné i laické veřejnosti. Projekt má přispět k odbourání zažitých stereotypů vnímání psychiatrických pacientů ze strany veřejnosti prostřednictvím jejich aktivizace a zapojení do vzdělávání a dalších aktivit.

Ambasador je člověk, který má chuť a zájem zapojit se do změny nahlížení na osoby s duševním onemocněním nebo osoby, které využívají psychiatrické služby prostřednictvím sdílení svého osobního příběhu a účastí na vzdělávání veřejnosti.

Číst dál...